Нагрудным знакам Міністэрства культуры краіны "За ўклад у развіццё культуры Беларусі"
ўзнагароджаны:
БАЎКАЛАВА Таццяна Леанідаўна - артыстка вышэйшай катэгорыі дзяржаўнай установы "Нацыянальны акадэмічны драматычны тэатр імя М.Горкага";
ГОЛІКАВА Ларыса Фёдараўна - начальнік аддзела менеджменту якасці адукацыі ўстановы адукацыі "Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў";
ГРОМАЎ Валерый Уладзіміравіч - настаўнік дзіцячай музычнай школы № 1 імя Л.П. Александроўскай г. Мінска;
ЖЫХ Часлаў Альфонсавіч - настаўнік- кіраўнік узорнага ансамбля народнай музыкі "Гулянок" Смаргонскай дзіцячай школы мастацтваў імя М.К. Агінскага аддзела культуры Смаргонскага райвыканкама;
КАПЫЛЬСКАЯ Таісія Віктараўна - начальнік аддзела мастацтвазнаўцаў-экспертаў па перамяшчэнні культурных каштоўнасцей праз мытную мяжу Рэспублікі Беларусь упраўлення па ахове гісторыка-культурнай спадчыны і рэстаўрацыі Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь;
КАРАНЕВІЧ Святлана Іванаўна - мастацкі кіраўнік установы "Рэспубліканскі палац культуры ветэранаў" г. Мінска;
КАЎРЫГА Вольга Уладзіміраўна - начальнік аддзела культуры Гарадоцкага раённага выканаўчага камітэта Віцебскай вобласці;
КЛЫГА Людміла Аляксандраўна - намеснік старшыні Глускага раённага выканаўчага камітэта Магілёўскай вобласці; КУЗНЯЦОВА Наталля Барысаўна - дырэктар УВКП "Цэнтр па рэстаўрацыі" Магілёўскай вобласці;
МАРКАВЕЦ Рыгор Васільевіч - дырэктар дзяржаўнай установы культуры "Гродзенскі абласны драматычны тэатр";
ПАЎЛЮКОВІЧ Тамара Іванаўна - першы намеснік начальніка ўпраўлення культуры Брэсцкага аблвыканкама;
СНІТКО Аляксандр Васільевіч - артыст хору вышэйшай катэгорыі дзяржаўнай установы "Нацыянальны акадэмічны народны хор Рэспублікі Беларусь імя Г.І. Цітовіча";
ШУРАКОВА Валянціна Леанідаўна - дырэктар дзяржаўнай установы "Капыльскі раённы краязнаўчы музей" Мінскай вобласці;
ШУСЦЯРНЯК Тамара Яфрэмаўна - дэкан факультэта павышэння кваліфікацыі і перападрыхтоўкі кадраў установы адукацыі "Беларуская дзяржаўная акадэмія мастацтваў".
Ганаровай граматай Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь узнагароджаны:
АНТОНЕНКА Вольга Вітальеўна - першы намеснік начальніка ўпраўлення культуры Гомельскага аблвыканкама;
БАРАДЗЕЙКА Алена Іванаўна - дырэктар Дома рамёстваў аддзела культуры Лепельскага раённага выканаўчага камітэта Віцебскай вобласці;
КШЫВІЦКАЯ Часлава Іосіфаўна - галоўны бухгалтар установы адукацыі "Маладзечанскі дзяржаўны музычны каледж імя М.К. Агінскага" Мінскай вобласці;
САВІН Валерый Сямёнавіч - выкладчык установы адукацыі "Мінскі дзяржаўны музычны каледж імя М.І. Глінкі";
Граматай Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь узнагароджаны:
АЗАРОНАК Сяргей Іванавіч - дырэктар установы "Беларускі дзяржаўны музей гісторыі Вялікай Айчыннай вайны";
АСОКІН Юрый Мікалаевіч - начальнік цэха дэкаратыўна-тэхнічных збудаванняў РУП "Нацыянальная кінастудыя "Беларусьфільм";
БАГАВАРАВА Вольга Сяргееўна - начальнік аддзела рэпертуарнага планавання і прагназавання УП "Кінавідэапракат" Мінгарвыканкама;
БУДКЕВІЧ Вадзім Сяргеевіч - дырэктар установы адукацыі "Гродзенскі дзяржаўны каледж мастацтваў";
БЯЛЯЕЎ Генадзь Мікалаевіч - дырэктар ААТ "ВіцебскБелпрамкультура";
ВЯРБІЦКАЯ Таццяна Мечыславаўна- галоўны кантралёр-рэвізор кантрольна-рэвізійнага аддзела Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь;
ДУБОЙСКАЯ Алена Мікалаеўна - дырэктар арганізацыйнаметадычнага цэнтра аддзела культуры Столінскага раённага выканаўчага камітэта Брэсцкай вобласці;
ЖДАНОВІЧ Ганна Аляксандраўна - намеснік дырэктара Бярэзінскага раённага дома культуры Мінскай вобласці;
ЖУК Аляксандр Арсеніевіч - галоўны інжынер КУП "Брэстаблкінавідэапракат";
КАРКОЗАВА Кацярына Іванаўна - начальнік аддзела культуры Чэрыкаўскага раённага выканаўчага камітэта Магілёўскай вобласці;
МАЛІНОЎСКІ Юрый Іванавіч - намеснік дырэктара прыватнага прадпрыемства па аказанні паслуг "НЕФ-ПРАЕКТ";
НАГІБІНА Наталля Іванаўна - галоўны спецыяліст аддзела міжнародных сувязей Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь;
РАДКАВЕЦ Ірына Міхайлаўна - загадчык Палаца культуры РУВП "Граніт" г. Мікашэвічы Брэсцкай вобласці;
СУРЭНКІНА Ніна Яўгенаўна - дырэктар дзяржаўнай установы адукацыі "Магілёўская дзіцячая школа мастацтваў № 1";
ШАТРОВА Кацярына Ігараўна - артыстка вышэйшай катэгорыі дзяржаўнай установы "Нацыянальны акадэмічны драматычны тэатр імя М.Горкага";
ШОДА Таццяна Аляксееўна - галоўны захавальнік фондаў музея дзяржаўнай гісторыкакультурнай установы "Гомельскі палацава-паркавы ансамбль";
ФІЛІМОНЕНКА Жанна Віктараўна - выкладчык Рэчыцкай дзяржаўнай школы мастацтваў Гомельскай вобласці.
Падзяка міністра культуры Рэспублікі Беларусь аб'яўлена:
ВАЛЫНЕЦ Ірыне Уладзіміраўне - галоўнаму спецыялісту ўпраўлення культуры Віцебскага абласнога выканаўчага камітэта; ГОЛАСАВАЙ Наталлі Уладзіміраўне - вядучаму архітэктару ААТ "Праектрэстаўрацыя";
ДРАЗДОВУ Міхаілу Аляксеевічу - галоўнаму спецыялісту ўпраўлення рэгістрацыі і класіфікацыі кінавідэапрадукцыі Дэпартамента па кінематаграфіі Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь;
КАВАЛЕНКА Ліліі Васільеўне - загадчыку філіяла салонамагазіна народных промыслаў "Фэст" Віцебскай вобласці;
КЕДАЛУ Віктару Аркадзьевічу - артысту-вакалісту камерна-інструментальнага ансамбля дзяржаўнай установы "Беларускі дзяржаўны заслужаны харэаграфічны ансамбль "Харошкі";
КУЛЕЦКАЙ Марыі Мікалаеўне - кіраўніку класа народнай творчасці Пружанскага ГПК Брэсцкай вобласці;
ЛОЕЧКУ Сяргею Казіміравічу - дырэктару Барысаўскага філіяла КУП "Мінаблкінавідэапракат";
МУРЫГІНАЙ Наталлі Анатольеўне - загадчыку сектара прыроды і экалогіі ўстановы культуры "Брэсцкі абласны краязнаўчы музей";
МЫСЛІЎЦАВУ Аляксею Ягоравічу - лепшчыку архітэктурных дэталей 5-га разраду ААТ "Белрэстаўрацыя";
МЯТЛУШКА Таісіі Сцяпанаўне - начальніку каштарыснага аддзела ААТ "Праектрэстаўрацыя";
ОБРАЗАВАЙ Алесі Вячаславаўне - загадчыку аддзела па культурна-масавай рабоце культурна-забаўляльнага РДУП "Культсэрвіс" Мінскага трактарнага завода;
РАЗАНАВУ Сяргею Васільевічу - галоўнаму спецыялісту па ахове гісторыка-культурнай спадчыны ўпраўлення культуры Гомельскага аблвыканкама;
РАЖКОВАЙ Людміле Леанідаўне - дацэнту кафедры беларускай народна-песеннай творчасці ўстановы адукацыі "Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў";
СЕМЯНКОВАЙ Валянціне Уладзіміраўне - настаўніку ДМШ № 18 г. Мінска;
СТЭЛЬМАХУ Дзмітрыю Георгіевічу - выкладчыку ўстановы адукацыі "Мінскі дзяржаўны каледж мастацтваў";
СУШЧЭНЯ Таццяне Міхайлаўне - артыстцы камернаінструментальнага ансамбля вышэйшай катэгорыі Беларускага дзяржаўнага ансамбля народнай музыкі "Свята" ўстановы "Беларуская дзяржаўная ордэна Працоўнага Чырвонага Сцяга філармонія";
СУРМАН Таццяне Віктараўне - загадчыку Дома культуры ВРУП "Крычаўцэментнашыфер" г. Крычава Магілёўскай вобласці;
СЯРГЕЕНКУ Сяргею Уладзіміравічу - артысту вышэйшай катэгорыі ўстановы культуры "Магілёўскі абласны тэатр лялек"; ХАНЬКУ Аляксандру Дзмітрыевічу - вытворцу работ ААТ "Белрэстаўрацыя";
ХАЦЕШАВАЙ Галіне Аляксандраўне - кансультанту аддзела навучальных устаноў і працы з творчай моладдзю Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь;
ХМЯЛЕЎСКАЙ Любові Аляксееўне - метадысту вышэйшай катэгорыі аддзела міжнародных сувязей установы адукацыі "Беларуская дзяржаўная акадэмія музыкі";
ЦІМОШЫНАЙ Вользе Браніславаўне - загадчыку навукова-метадычнага аддзела ўстановы культуры "Гродзенскі дзяржаўны гісторыка-археалагічны музей".
Ганаровай граматай Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь узнагароджаны:
МАЗНІКАВА Людміла Іванаўна - дырэктар Слуцкага ГДК;
ШАМШЭНЯ Мікалай Іванавіч - дырэктар установы "Гомельскі абласны цэнтр народнай творчасці".
Граматай Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь узнагароджаны:
БЫКАВА Аліна Віктараўна - выкладчык установы адукацыі "Віцебскі дзяржаўны музычны каледж імя І.І. Салярцінскага";
ГОЛУБЕВА Наталля Піліпаўна - выкладчык установы адукацыі "Магілёўскі дзяржаўны бібліятэчны каледж імя А.С. Пушкіна";
ЛАПІЦКАЯ Алена Талімонаўна - дырэктар ДМШ г. Гомеля;
ПАГАРЭЛАВА Лідзія Юр'еўна - выкладчык установы адукацыі "Мінскі дзяржаўны музычны каледж імя М.І. Глінкі";
ШКУРСКІ Валерый Пятровіч - дырэктар Заслаўскай дзіцячай школы мастацтваў.
Ганаровай граматай Нацыянальнага сходу Рэспублікі Беларусь узнагароджаны:
РУСАКЕВІЧ Валянціна Францаўна - кіраўнік народнага літаратурна-мастацкага аб'яднання "Рунь" Валожынскага РЦК Мінскай вобласці;
ЖДАНОВІЧ Павел Леанідавіч - дырэктар установы "Гомельскі абласны музей ваеннай славы";
САЛАДУХІН Аляксей Міхайлавіч - дырэктар установы адукацыі "Гродзенскі дзяржаўны музычны каледж";
ХМЯЛЬКОЎ Алег Фёдаравіч - дырэктар установы культуры "Магілёўскі абласны метадычны цэнтр народнай творчасці і культурна-асветніцкай работы".